Magdalena Długosz

Z PSeME - Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(KcAXjssY)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Magda.jpg]]
+
A bit surripesd it seems to simple and yet useful.
(ur.1954 w Krakowie)
+
 
+
ukończyła kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie  w klasie prof. K.Moszumańskej-Nazar, a także teorię muzyki pod kierunkiem prof. J.Patkowskiego; od 1979 roku pracuje w Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Jej twórczość zdominowała muzyka elektroakustyczna. Utwory realizowała w krakowskim studio akademickim, Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie, Institut for Electro-Acoustic Music (EMS) in Sweden w Sztokholmie, EAS  w Radio Bratysława, Studio GRAME (Groupe de Recherche Appliquee en Musique Electroacoustique) w Lyon.
+
Jej utwory były wykonywane na polskich festiwalach muzyki współczesnej (Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Kraków), jak i za granicą (Norymberga, Kolonia, Berlin, Drezno, Hamburg, Sztokholm, Oslo, Bratyslawa, Lyon, Seul, Taegu, Waszyngton, Augusta, Strassbourg, Stuttgart, Bourges, Lwow, Minsk).
+
 
+
'''Ważniejsze kompozycje:'''
+
''Mictlan''  na taśmę (1987)
+
''Mictlan II''  na akordeon, cyfrowe urządzenie pogłosowe i taśmę (1988)
+
''I tak i nie''  na taśmę (1990)
+
''U źródła''  na taśmę (1990-91)
+
''Lenyon''  na taśmę (1994-95)
+
''Patjan''  na perkusję i taśmę (1996-97)
+
''TaBaMa''  na taśmę solo (1997-98)
+
''TaBar''  na kontrabas elektronicznie transformowany i komputerową warstwę dżwiękową (1998-2000)
+
''Zakopane Liryki''  na klarnet elektronicznie modyfikowany i komputerową warstwę dżwiękową (1999-2000)
+
''Burlata''  na marimbafon, syntezator i elektronikę (2001)
+
''Ombraggio''  na skrzypce i warstwę elektroakustyczną  (2002-2003)
+
''Ombrarchetto''  (2003r.)  na taśmę
+
Abamus  na wiolonczelę i warstwę elektroakustyczną  (2003-2004)
+
 
+
Utwór '''''TaBaMa''''' na taśmę solo został zrealizowany w Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie w 1997-98 roku. Pojęłam w nim próbę zderzenia 2 form ekspresji - tej tkwiącej w dynamice, żywiołowości instrumentalnego wykonania koncertowego, odbywającego się na oczach (i uszach) publiczności i tej bardziej statycznej, zamkniętej poprzez rejestrację na taśmie, a która ? jak mi się wydaje ? może być nie mniej atrakcyjna poprzez aktywną realizację i interpretację utworu na sali koncertowej (mimo braku ?żywego wykonawcy?). Podczas pracy nad utworem w studio pragnęłam zachować uchwycone w nagraniu bogactwo i złożoność wirtuozowskiej gry na kontrabasie oraz wzbogacić je o pewne oryginalne elementy możliwe do uzyskania tylko z wykorzystaniem technologii komputerowej. Użyłam w tym celu programu GRM Tools i systemu ProTools. W ten sposób komputer dopomógł w transformacji brzmienia solowego instrumentu smyczkowego, precyzyjnych montażach, zwielokrotnieniach i zderzeniach różnorodnych struktur, stworzeniu iluzji swobodnego przemieszczania się dźwięku w przestrzeni wielowymiarowej, uzyskaniu zmiennej głębi i perspektywy, etc. W trakcie realizacji utworu nie opuszczała mnie wizja  wirtualnego kontrabasisty, poruszającego się w fantastycznej przestrzeni akustycznej. Struktury użyte w partii taśmy zostały przeze mnie skomponowane wcześniej oraz nagrane w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie z udziałem Barbary Okoń-Makowskiej przez znakomitego polskiego kontrabasistę i kompozytora Tadeusza Wieleckiego z uwzględnieniem jego pomysłów interpretacyjnych. Utwór posiada wersję 2 i 8-kanałową.
+
czas trwania: 11'55"
+
 
+
'''''Ombrarchetto'''''  (2003r.)  na taśmę
+
Utwór ten skomponowany został z okazji 30-lecia Studia Muzyki Elektroakustycznej AM w Krakowie;
+
pozostaje w ścisłym związku z Ombraggio  na skrzypce i warstwę elektroakustyczną  (2002-2003);
+
dziękuję p.Kai Danczowskiej i Andrzejowi Bauerowi za dźwięki, które stały się inspiracją mojego utworu.
+

Aktualna wersja na dzień 08:31, 22 wrz 2011

A bit surripesd it seems to simple and yet useful.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia