Komentarz

Z PSeME - Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej
Wersja WikiSysop (dyskusja | edycje) z dnia 10:55, 3 lis 2014
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Włodzimierz Kotoński w Krakowie

Studio Muzyki Elektroakustycznej - koncerty Muzyka Elektroniczna od 1975 roku Etiuda na jedno uderzenie w talerz, Mikrostruktury, Aela

koncerty Muzyki Centrum - Mikrostruktury w 1978, Aela w 1979, Muzyka Wiosenna 1982 (B.Stuhr - skrzypce, M.Pędziałek - obój, K.Knittel - Synthi AKS) w 2008 roku w ramach międzynarodowego projektu Integra powstała zmigrowana komputerowa wersja utworu

publikacje:

Perkusja we współczesnej orkiestrze 1981

Muzyka Elektroniczna 1989 (dedykacja dla Studia „Dla Studia Muzyki Elektroakustycznej w Krakowie na pożytek z podziękowaniami")

29.11.1991 roku wykład w SME. na podstawie notatek z wykładu „Rozwijanie i uzyskanie biegłości w opanowaniu oprogramowania nie są niezbędne do skutecznego i wartościowego komponowania. W wyniku wstępnego kontaktu z programem komputerowym, jeszcze bez głębszej wiedzy na temat jego całej struktury, wystarczy uzyskać pojedynczy dźwięk lub zdarzenie dźwiękowe i wprowadzić go w określony kontekst utworu muzycznego dla uzyskania poszukiwanego rezultatu artystycznego. Kontekst i forma są ważne, a droga i metoda, które stosujemy są drugoplanowe… Kompozycja powstaje w procesie edukacji, poznawania narzędzi, edukacja integralną częścią procesu komponowania. Eksperyment w dalszym ciągu stanowi jeden z najważniejszych elementów warsztatu kompozytorskiego, zwłaszcza w przypadku muzyki elektronicznej. W wielu przypadkach wielomiesięczne, nawet wieloletnie studiowanie dla osiągnięcia biegłego opanowania określonego narzędzia, syntezatora lub programu komputerowego, niekoniecznie prowadzi do osiągnięcia wysokiej jakości działania artystycznego.”

Niezwykle ważne recenzje dla przewodów realizowanych w Akademii Muzycznej w Krakowie, m.in. dotyczące kolejnych stopni naukowych Marka Chołoniewskiego (dr, hab) włącznie z ostatnią procedurą nadania tytułu profesora sztuk muzycznych w 2010 roku. Pamiętam też bardzo określoną, zdecydowanie pozytywną i kluczową postawę wobec kontrowersji wokół Passage - partytury interaktywne … "utworu, którego nie ma, a którego partytura powstaje dopiero podczas wykonania" (habilitacja z kompozycji w 2001).

Recenzje bardzo fachowe, ale także krytyczne … Ostatnia recenzja wygłoszona została zdalnie przez Skype, którego Prof. Kotoński był wielkim zwolennikiem, jak również wszystkich najnowszych rozwiązań technologicznych.

Spotkanie podczas Elektronische Nacht w Stuttgarcie w lutym 2002 roku było kolejnym bardzo ważnym doświadczeniem zawierającym wiele szalenie istotnych rozważań na temat koncepcji rozwoju muzyki elektroakustycznej, zwłaszcza łączenia instrumentów z elektroniką na żywo.

W 2005 został jednym z członków założycieli Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej PSEME, polskiej sekcji Międzynarodowej Konfederacji Muzyki Elektroakustycznej CIME/ICEM.

Został Członkiem Honorowym CIME/ICEM w 2011 roku w Rhethymnon na Krecie i znajduje się na liście 15 osób najbardziej zasłużonych w historii muzyki elektroakustycznej:

Juan Blanco, John Cage, John Chowning, Pierre Henry, Gottfried M. Koenig, Wlodzimierz Kotonski, Francisco Kröpfl, Otto Luening, Max Mathews, Józef Patkowski, Pierre Schaeffer, Léon Theremin, Vladimir Ussachevsky, Iannis Xenakis.

Włodku Drogi, nadal jesteś z nami.

Serdecznie dziękujemy za wszystko co dla nas zrobiłeś !!!

Marek Chołoniewski

Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej PSeME

Akademia Muzyczna w Krakowie i Studio Muzyki Elektroakustycznej SME

International Confederation of Electroacoustic Music CIME/ICEM

Włodzimierz Kotoński +4.09.2014 (foto: Marek Chołoniewski)
(foto: Marek Chołoniewski)
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia