Program 4
Akademia Muzyczna w Krakowie
Katedra Kompozycji
Studio Muzyki Elektroakustycznej
Akademia Górniczo-Hutnicza
Zakład Wibroakustyki
Polskie Stowarzysznie Muzyki Elektroakustycznej PSeME
Confédération Internationale de Musique Electroacoustique CIME
Bunkier Sztuki
Sala Audiowizualna
czwartek, 21 czerwca 2005 roku, godz. 21.00
Koncert
Intermedium 4
wykonawcy:
Maciej Bosak ? klarnet
Mateusz Jędrysek ? skrzypce
Estera Kawula ? skrzypce
Mariusz Grochowsk - altówka
Łukasz Szymakowski ? wiolonczela
Marek Chołoniewski ? realizacja
program:
Ryszard Osada
Capriccio na klarnet i komputer
Michał Pawełek
Flowing na taśmę
Anna Jędrzejewska
Rosarium Philosophorum (fragmenty) video
Magdalena Długosz
TaBaMa na taśmę 8-kanałową
Wojciech Kosma
????..video interaktywne (2005)
Krzysztof Wołek
Changing Lines na kwartet smyczkowy i wielokanałową warstwę elektroniczną
Maciej Bosak - urodzony w 1980 roku w Krakowie. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku lat 13. W latach 1999-2000 był stypendystą Uniwersytetu "Mozarteum" w Salzburgu w klasie Prof. Aloisa Brandhofera. Od roku 2000 student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. A.Godka. W roku akademickim 2003-2004 studiował w Hochschule fur Musik Leipzig w klasie Prof. Wolfganga Maedera w ramach programu Socrates-Erasmus. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów jak: Alan Kay, Philippe Cuper, Andrzej Janicki, Alfred Prinz, D.Campbell, Norbert Kaiser oraz kursach kompozytorskich (O.Balakauskas, F.Rabe, G.Trottmann). Jest laureatem m.in: 1 nagrody III Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (1999), 1 nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Olsztynie (2000) oraz 1 nagrody na V Festiwalu Młodych Instrumentalistów w Krakowie (1998). Był finalistą Tenth European Young Concert Artists Auditions - Leipzig 2003. Otrzymał nagrodę Wien Berg Stiftung za wykonanie "Czterech utworów" Albana Berga (2004). Wraz z zespołem Klezzmates laureat II nagrody na konkursie Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (2005). Jako solista zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej po dyr. J.Salwarowskiego w 2001 roku. Był pierwszym klarnecistą Festival Orchestra EMS Stuttgart 2002, z którą wystepował m.in. w sali Berliner Philharmoniker. Współpracuje z orkiestrami w kraju i za granicą. Występował pod batutą takich dyrygentów jak: Kurt Masur, Daniel Harding, Fabio Luisi oraz Helmut Rilling. 2 sierpnia 2004 zadebiutował wraz z amerykańskim pianistą Christopherem Guzmanem w "Gewandhaus" w Lipsku. Otrzymał stypendia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Krakowa, Rektora "Mozarteum" - Prof. K.Agera oraz Fundacji "Sapere Auso" oraz ?Irene Diamond Graduate Fellowship?. Dokonał nagrań koncertowych i archiwalnych dla PR i TV, TVN, MDR, SWR, muzyki filmowej (m.in.Z.Preisnera) oraz teatralnej. Brał również udział w nagraniu płyty CD z utworami Mozarta i Mendelssohna pod dyr. Maestro Kurta Masura.
Mateusz Jędrysek jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Teresy Głąbówny. Podczas studiów kształcił się pod kierunkiem wielu wybitnych muzyków i pedagogów m.in. prof. Krzysztof Węgrzyn (Hannower), prof. Herman Krebers (Lehrte), prof. Wanda Wiłkomirska (Kozłówek) i prof. Michał Trojanowski (Łańcut). Brał udział w wielu kursach solistycznych, orkiestrowych, muzyki kameralnej w kraju i za granicą (Łańcut, Lehrte, Kozłówek, Innsbruck, Mondsee, Odense, Wiedeń). Był członkiem Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Austrii.Koncertował w kraju i za granicą, jako członek Filharmonii Krakowskiej, Radiowej Orkiestry Symfonicznej, Capelli Cracoviensis i Teatru Muzycznego w Lublinie. Grał pod batutą takich dyrygentów jak: Krzysztof Penderecki, Wojciech Czepiel, Tomasz Bugaj,Stanisław Gałoński Kurt Levine. Jako członek zawodowych orkiestr nagrał kilka płyt dla firmy DUX oraz występował w radio. Brał udział w koncertach festiwalu Audio Art i Bridges w Krakowie.
Estera Kawula jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Mieczysława Szlezera (dyplom z wyróżnieniem). Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich muzyki kameralnej, solowej i orkiestrowej w kraju i za granicą, prowadzonych przez: Maestro Daniela Stabrawę (Koncertmistrz Berliner Philharmoniker), prof. dr h.c. Krzysztofa Pendereckiego, Nahum Erlich, Jean-Pierre Menuge. Występowała jako pierwszy skrzypek i solistka Kwartetu św. Stanisława na IV i V festiwalu Muzyki Barokowej w Auvergne (Francja). Współpracowała z międzynarodowymi orkiestrami: ?Junge Österreichische Philharmonie? ? patronat Lorda Yehudi Menuhina (Austria), World Youth Orchestra (Włochy). Koncertowała jako kameralistka i solistka w Filharmonii Krakowskiej, Goethe-Institut, Studio S5 Radia Kraków, Akademii Muzycznej w Krakowie (w tym w koncertach Studia Muzyki Elektroakaustycznej), Centrum Kultury Żydowskiej. Ma na swoim koncie prawykonania takich utworów jak: kwartet smyczkowy Jamesa J.Ogburna pt. ?The Life Cycle of a Democracy for String Quartet?, światowe prawykonanie kwartetu Marka Stachowskiego ?Miroir du Temps? podczas koncertu finałowego 16 Dniu Muzyki Kompozytorów Krakowskich. Współpracowała z wieloma orkiestrami, m.in. Filharmonią Krakowską, Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, Kameralną Orkiestrą Forum Sinfonia i Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie, a także Orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie. Występuje jako muzyki orkiestrowy, kameralistka, m.in. w Polsce, Czechach, Francji, Anglii, Szkocji (Festiwal w Edynburgu), Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Holandii, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych.
Mariusz Grochowski ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie altówki ad. J.Dumanowskiego w 1999 roku. Członek zespołu Violarium trio, z ktorym zdobył II nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K.Pendereckiego w 2000 roku. W lutym 2003 wraz z zespołem reprezentował Polskę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej Fundacji gaudeamus w Rotterdamie. We wrześniu tego samego roku został Laureatem II nagrody w kategorii trio na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. W kwietniu 2004 uczestniczył w kursach mistrzowskich organizowanych przez Akademię Muzyczną w Krakowie prowadzonych przez prof. dr h.c. K.Pendereckiego. W czerwcu 2004 ukończył studia podyplomowe w Katedrze Muzyki Współczesnej w klasie prof. A.Kaczyńskiego. We wrześniu tego samego roku został laureatme II nagrody w kategorii trio na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Od 1998 roku jest członkiem Capelli Cracoviensis.
Łukasz Szymakowski studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Leona Soleckiego. W latach 1995 ? 1998 był człónkiem Junge Europera Philharmonie w Görlitz, a w latach 1996 ? 2001 członkiem Österreichische Philharmonie w Innsbrucku. Jest założycielem i członkiem działającego od roku 1998 zespołu kameralnego Violarium Trio, z którym wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą. W roku 2000 został laureatem II nagrody w kategorii trio na IV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W 2003 roku trio zostało zakwalifikowane jako jedyny polski zespół do konkursu Fundacji Gaudeamus w Rotterdamie. W tym samym roku zespół zdobył II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. W czerwcu tego roku Łukasz Szymakowski ukończył studia podyplomowe w Katedrze Kameralistyki Współczesnej w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prf. Adama Kaczyńskiegto. We wrześniu b.r. wraz z zespołem Violarium Trio zdobył II nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.
Ryszard Osada, ur.06 lutego, 1972, Legnica, kompozytor. Szkołę Muzyczną I i II stopnia ukończył w Legnicy (1990). 1990-1995 studiował kompozycję u L. Wisłockiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem). 2000 rozpoczął podyplomowe studia kompozytorskie na AMiFC w Warszawie. Studia te odbył pod kierunkiem M. Borkowskiego, otrzymując w r. 2002 dyplom ukończenia z wyróżnieniem. Laureat konkursów krajowych i międzynarodowych: 1998 ? III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim ?ŁÓDŹ?98? za Szkic kapryśny na kameralną orkiestrę smyczkową; 2003 ? wyróżnienie na Konkursie 24 th Irino Prize w Japonii za E-motion na dwa akordeony i ścieżkę stereo; 2003 ? wyróżnienie na Konkursie im. K. Szymanowskiego ZAiKS w Warszawie za B-A-C-H na kwartet smyczkowy; 2003 ? II miejsce na Konkursie 25 th Russollo International Composition Competition we Włoszech za E-motion na dwa akordeony i ścieżkę stereo. Od 2003 należy do Związku Kompozytorów Polskich. W kręgu zainteresowań twórcy uprzywilejowane miejsce zajmuje muzyka kameralna oraz elektroakustyczna. W większości utworów kameralnych dochodzi do głosu pierwiastek wirtuozowski połączony z nową jakością brzmienia instrumentu lub głosu. Kompozytor stosuje różnorodny dobór środków technicznych, stylistycznych i wykonawczych. Poszczególne utwory (solowe, kameralne) charakteryzuje duża koncentracja możliwości formalno- wykonawczo-brzmieniowych. Twórczość nie daje się sprowadzić do jednego rodzaju stylistyki, czy sposobu komponowania. Spektrum możliwości przekazu muzycznego obejmuje tendencje neoklasyczne, sonorystykę, eksperyment, elementy techniki serialnej, jak również kompozycję graficzną.
Michał Pawełek (ur. 6.02.1978 w Krakowie)W latach 1997 ? 2003 studiował forte pian w klasie ad. Stefana Wojtasa oraz kompozycję w klasie prof. Marka Stachowskiego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od września do października 2002 studiował także kompozycję, muzykę komputerową oraz fizykę dźwięku w Central Washington University ( Ellensburg, WA). Jest twórcą kompozycji instrumentalnych i elektronicznych. Zajmuje się także wykonywaniem muzyki współczesnej oraz charytatywnie montażem nagrań i masteringiem.
Utwór Flowing zos tał ukończony w czerwcu 2001. Podstawowy materiał stanowią próbki chóralne oraz dźwięki syntetyczne o zbliżonym charakterze, osiągniętym dzięki imitacji samogłosek ( na zasadzie uwypuklania formantów ), a także poprzez efekt naśladowania częstotliwości i dynamiki oryginalnego głosu. Narracja jest bardzo powolna a różne warstwy dźwiękowe przepływają stopniowo jedna w drugą na zasadzie morfingu.
Anna Jędrzejewska odbyła studia w krakowskiej AM w klasie kompozycji prof. B. Schaeffera, w studio muzyki elektronicznej i komputerowej M. Chołoniewskiego; krakowską ASP, klasa rzeźby multimedialnej prof. A. Porczaka, kursy kompozycji: Stuttgart-Kraków, Schwaz, Gdańsk, Warszawa; współpraca z Teatrem Performer; organizuje Sesje Teoretyczna przy Festiwalu Sztuk Intuitywnych FORTALICJE. stypendystka Ministra Kultury w 2004 roku.
Utwór TaBaMa na taśmę solo został zrealizowany w Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie w 1997-98 roku. Pojęłam w nim próbę zderzenia 2 form ekspresji - tej tkwiącej w dynamice, żywiołowości instrumentalnego wykonania koncertowego, odbywającego się na oczach (i uszach) publiczności i tej bardziej statycznej, zamkniętej poprzez rejestrację na taśmie, a która ? jak mi się wydaje ? może być nie mniej atrakcyjna poprzez aktywną realizację i interpretację utworu na sali koncertowej (mimo braku ?żywego wykonawcy?). Podczas pracy nad utworem w studio pragnęłam zachować uchwycone w nagraniu bogactwo i złożoność wirtuozowskiej gry na kontrabasie oraz wzbogacić je o pewne oryginalne elementy możliwe do uzyskania tylko z wykorzystaniem technologii komputerowej. Użyłam w tym celu programu GRM Tools i systemu ProTools. W ten sposób komputer dopomógł w transformacji brzmienia solowego instrumentu smyczkowego, precyzyjnych montażach, zwielokrotnieniach i zderzeniach różnorodnych struktur, stworzeniu iluzji swobodnego przemieszczania się dźwięku w przestrzeni wielowymiarowej, uzyskaniu zmiennej głębi i perspektywy, etc. W trakcie realizacji utworu nie opuszczała mnie wizja wirtualnego kontrabasisty, poruszającego się w fantastycznej przestrzeni akustycznej. Struktury użyte w partii taśmy zostały przeze mnie skomponowane wcześniej oraz nagrane w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie z udziałem Barbary Okoń-Makowskiej przez znakomitego polskiego kontrabasistę i kompozytora Tadeusza Wieleckiego z uwzględnieniem jego pomysłów interpretacyjnych. Utwór posiada wersję 2 i 8-kanałową. czas trwania: 11'55"
Krzysztof Wołek (ur. 1976) ukończył Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Bytomiu z dyplomem z perkusji w roku 1994. W latach 1994 do 1999 studiowal kompozycę w klasie prof. Edwarda Boguslawskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowkiego w Katowicach, gdzie w roku akademickim 1999-2000 pracował jako wykładowca. W kolejnym roku studiował z Louisem Andriessenem, Martainem Paddingiem i Giliusem van Bergiek w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze. Krzysztof Wołek jest obecnie stypendystą i doktorantem University of Chicago gdzie studiuje kompozycję z Martą Ptaszyńską i Shulamit Ran, myzykę komputerowa z Howardem Sandroffem oraz jest managerem studia muzyki komputerowej. Poza pracą nad swoim doktoratem Krzysztof Wołek prowadzi także kursy muzyki komputerowej i kompozycji, jest wykonawcą muzyki elektronicznej, a także organizuje koncerty. Krzysztof Wołek uczestniczył w kilku międzynarodowych kursach muzycznych, studiując m.in. u Louisa Andriessena, Zygmunta Krauzego i Rogera Reynoldsa. Jego utwory były wykonywane zarówno w Europie jak i w USA.
Changing Lanes (Zmieniając pasy) jest jak podróż przez muzyczną przestrzeń. Utwór składa się z występujących na przemian części na kwartet smyczkowy i taśmę, która jest stworzona na 4 kanałowy system ustawiony naokoło publiczności. Materiał dźwiękowy w częściach elektronicznych wykorzystuje nagrane wcześniej i przetworzone fragmenty kwartetu smyczkowego, co kolorystycznie i tematycznie unifikuje całe dzieło.